444 06 20 ONLINE RANDEVU
x

Eriyebilen Stent İşlemi Nedir?

Son 5 yıldır özellikle eriyebilen stentler konusunda tüm dünyada ciddi bir araştırma yapılmaktadır.

1980'li  yılların sonundan beri stent yerleştirilmesi, bu darlıkların tedavisinde önemli bir basamak olmuştur. 1990'lı yıllarda en sık karşılaştığımız problem bu stentlerdeki yeni daralma idi. 2000'li yıllarda ilaç kaplı stentlerin ortaya çıkması ile yeniden daralma probleminde ciddi bir gerileme sağlandı. Bu ilaç kaplı stentlerde stent yüzeyi yeni hücrelerin kaplamasını  önleyen özel bir ilaç ile kaplıdır. Fakat bu sefer de stent üzeri çıplak kalmakta ve hasta uzun süre özel kan sulandırıcı kullanmak zorunda kalmaktadır.


Son 5 yıldır özellikle eriyebilen stentler konusunda tüm dünyada ciddi bir araştırma yapılmaktadır. Amerika Birleşik Devletler’i California’da yerleşik olan Abbot firması bu konuda çok önemli bir yol katetmiş ve Absorb™ isimli 2 sene içinde tümüyle eriyen stentleri piyasaya sürmüştür. Bu stentlerin en önemli avantajı işlem sonrası 6 ayda % 70, 2 sene içiresinde % 100 olarak erimesidir. Bu sayede damar aynı eski fonksiyonlarına kavuşmaktadır.


Kurumumuzda 22 Temmuz 2013 tarihinde A.D. isimli 45 yaşındaki hastanın kalbin ön yüzündeki LAD isimli damarına 2 adet Absorb™ stent yerleştirilmiştir (stent işlemi el bileğinden yapılmış olup, hasta işlem sonrası odasında çok rahat bir şekilde ihtiyaçlarını giderebilmiş, kasığa kum torbası konulmasından kurtulmuştur). Hasta bu sayede daha zorlu bir by-pass ameliyatından korunmuştur. Ayrıca ön yüzüne besleyen LAD damarı en önemli damar olup, bu stentin yerleştirilmesi sayesinde hasta daha sonraki süreçte tekrar bir girişim gerektiğinde ilk günkü haline dönmüş olacaktır.