Skolyoz

Skolyoz
Türkiye de 2,5 Milyon skolyoz hastası yaşıyor. Erken Tanı hayat Kurtarıyor! Çok ileri eğriliklerde kalp, akciğer gibi iç organ baskısı ile ilgili sorunlar oluşabilir. Skolyoz teşhis edildiğinde, çocuğun gelişim süreci mutlaka takip edilmelidir.

Skolyoz nedir?
Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyoz da ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?
* Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülüyor. 
* Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun dengesi bozuluyor. 
* Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusuna  kapılıyor. 
* Kız çocuklarının eteğinin bir bölümü yukarı çekiyor. 
* Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözlenebiliyor.
Bu şikayetleri  olanlarda skolyoz hastalığını  düşünmek gerekir.

Skolyoz Tedavi Yöntemleri
Skolyoz, yetişme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalık. Hastalık erken belirlendiğinde tedavisinde yüzde 100'e varan bir başarı sağlanıyor. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlerse, çocukların normal gelişimi bozulabiliyor. Erişkinlik döneminde; bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozuklukları ortaya çıkıyor.

Eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Tedavi alternatifleri arasında: egzersiz, sırt kuşağı kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu düşünülebilir. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur.

 

Gözlem: 20 derecenin altında ve iskelet gelişimi tamamlanmaya yakın hastalarda sadece gözlem ve belirli aralıklarla kontrol yeterlidir.

 

Korse: Korsenin amacı eğimin artışının engellenmeye çalışılmasıdır. Korse özellikle eğimin 30 derece civarında olduğu ve büyümenin devam ettiği çocuklarda etkilidir.

Boston Korsesi: Polietilenden yapılan Boston korse skolyozun konservatif tedavisine kullanılır. 3-4 nokta düzeltici sistem prensibi ile çalışır. Boston korsenin avantajları; gençler tarafından kabülünün daha kolay olmasıdır. Boyun halkası olmadığı için daha kozmetiktir. Dezavantajları ise; solid yapısının büyümeye müsait olmamasıdır.Boyu milwauke korse gibi uzatılamaz. Hasta büyüyünce yenisi yapılır.Vücutta hava sirkülasyonuna izin vermediğinden çok sıkı olanlarda deri problemi olabilir.

 

Milwauke Korsesi: Milwauke korse diğer adıyla servikal torasik lumbo sakral ortezi ( CTLSO ) polietilenden yapılmış pelvik bölüm bir anterior iki posteriorda ayarlı metal lamadan oluşur. Metal lamalar boyunda bir halka ile birleşir, boyun halkası distraksion gücü uygulamaz. Çubukları stabilize eder.Hastanın rahat etmesi için occipital ve mandibula pedleri plastozot ile kaplanır. Pasif olarak 3-4 nokta düzeltici sistem üzerinden çalişır.

Milwauke korsenin avantajı; T 7 üzerindeki eğriliklerin kontrolünü yapabilmesi yüksek çift eğrilik paternindeki torasik eğrileride tedavi eder. Solunum ve genel aktivite seviyesini minimal kısıtlaması ve vücutta hava sirkülasyonuna izin vermesidir. Boy ayarı yapılabildiği için hasta büyüdükçe hastaya göre ayarlanabilir.

                                                                        


Cerrahi: Eğim 40 derece üzerinde ve çocuk hala büyüyorsa cerrahi kaçınılmazdır. 40 derece üzeri eğrilikler büyüme sona erdikten sonra da oldukça az olsa da artmaya devam eder. Bu sebeple ilerideki komplikasyonları önlemek, görüntü açısından cerrahi seçeneği iyi değerlendirilmelidir.