Kalp Damar Hastalıklarında Kansız Ameliyatsız Yeni Bir Tedavi Seçeneği: EECP

EECP (External enhenced counter pulsation) kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan yeni bir yöntemdir. Koroner arter bypass operasyonu ve balon stent işlemine uygun olmayan hastalar için alternatif olarak geliştirilmiştir. Tıkalı veya daralmış damarları besleyen yeni küçük damarlar (kollateraller) oluşumunu arttırarak kalbin beslenmesini düzeltir ve hastanın şikayetlerini geriletir.

EECP tedavisi genellikle hastaların hergün ya da haftanın belirli günleri seanslar halinde girdikleri ve birkaç hafta süren bir tedavi olarak uygulanır. EECP cihazı hastanın yatırıldığı yatak, kontrol paneli ve bacaklar etrafında şişip inerek tedaviyi uygulayan manşonlardan oluşmaktadır.

Hastanın bacakları etrafına sarılan manşonlar, bilgisayar kontrolü ile kalp her gevşediğinde uç kısımdan gövdeye doğru kademeli şişerek kanı geriye kalbe doğru yönlendirir. Böylece kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlarda kan basıncı arttığı için hem kalbin beslenmesi artar, hem de kalbi besleyen yeni damarların oluşumu hızlanır. Kalp kasılarak vücuda kan pompaladığı sırada manşonlar hızlıca inerek, kanın vücuda dağılmasına yardım eder ve kalbin iş yükünü azaltır.

EECP tedavisi uzun yıllardır kalp hastalarında kullanılan etkinliği ve güvenirliği klinik araştırmalarla ispatlanmış bir tedavi şeklidir. Sonn yıllarda ilaç tedavisine dirençli kalp yetmezliği hastalarında da hastaların yürüyüş mesafelerini uzattığı ve şikayetlerini azalttığı çalışmalar ile gösterilmiş olup, profesyonel spor klüplerince de sporcuların performanslarını arttırmak için kullanılmaktadır.

EECP’nin en büyük özelliği güvenli, girişim, operasyon, ilaç tedavisi gerektirmeden, ağrı-sızıya yol açmadan tedavi seçeneği sunmasıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

EECP tedavisi kalp damar hastalarında ne kadar etkindir?

EECP konusunda yapılan klinik çalışmalarda

 

 

 •  

    • Hastaların %80’inde şikayetlerin azaldığı ya da tamamen ortadan kaybolduğu
    • Hastaların çoğunun gün içerisinde kullandıkları dilaltı ilaç sayısının belirgin azaldığı
    • Hastaların çoğunda yürüyüş mesafesinin uzadığı ve yaşam kalitesinin arttığı
    • Yapılan talyum myokard perfüzyon sintigrafisinde kalbin beslenmesinin daha iyi durumda olduğu
    • EECP senasından sonra bu olumlu etkilerin 3 yıl kadar devam edebildiği gösterilmiştir.

 •  

EECP tedavisi kimlere uygulanabilir?

 

 Daha önce balon-stent işlemi ya da koroner arter bypass operasyonu yapılmış olup da şikayetleri tekrar başlayan hastalar

 • İlave hastalıkları ya da damar yapısı nedeni ile bypass operasyonu ya da balon-stent işlemi riskli bulunarak uygulanamayan hastalar
 • Cerrahi girişim yaptırmak istemeyen hastalar
 • Damar yapısı çok ince olduğu için girişim uygulanamayan şeker hastaları
 • Koroner arter hastalığı tanısı bulunup ilaç tedavisine dirençli şikayetleri olan ve girişimsel işlem planlanmayan hastalar

EECP tedavisi ne şekilde uygulanır

 • EECP tedavisi genellikle 30 seans şeklinde uygulanmakta olup, günlük 1 ya da 2 seanslık tedaviler şeklinde uygulanmaktadır.