Çok Kesitli Koroner BT Anjiyografi

Çok Kesitli (64) Bilgisayarlı Tomografi (BT) incelemesi nedir ?  

BT inceleme vücudunuzun tamamı ya da bir  bölümünün röntgen(x) ışınları aracılığıyla ve bilgisayarı kullanarak görüntülenmesidir.
MR’dan farklı olarak BT tarayıcılarda kapalı yer korkusu genellikle oluşmaz ve incelemeler daha kısa sürer.

Anabilimdalımızda bulunan teknolojisi en gelişmiş BT cihazlarından biri olan 64 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı hem kesin tanı, iyi görüntü, hem de inceleme konfor ve süresi açısından önemli bir yere sahiptir.
 
1. BT incelemesi öncesinde bilmeniz gerekenler  
Nasıl hazırlanmalıyım?       
Bazı incelemelerde kontrast madde verileceğinden  inceleme öncesi 4-5 saatlik bir açlık gerekir. Bununla birlikte kullandığınız ilaçlar ya da sıvı içecekler alabilirsiniz. Yine barsaklarınızın iyi değerlendirilmesi için inceleme öncesi erken gelmeniz istenerek kontrast madde içeren su ile hazırlanmanız denetlenecektir.
Kalbi besleyen damarların değerlendirilmesinde kalp atışını düzenleyen belli ilaçları almanız ve tansiyon ilacı gibi bazı ilaçların son dozlarını ertelemeniz istenebilir. Bunlar inceleme öncesi size ayrıntılı olarak anlatılacaktır.
Hazırlık için randevu saatinden yarım saat önce inceleme yerinde olmalısınız.
Damar içi kontrast madde nedir ?                
Damar içi kontrast madde iyot içeren yapıda olup toplar damarlarınız yoluyla vücudunuza verilir. Bu kontrast vücudunuzdaki kan damarların net bir şekilde görülmesini sağlar. Daha sonra böbrekleriniz tarafından vücudunuzdan filtre edilir ve idrarla atılır. 
İncelemeden sonra günlük işlerinize dönebilirsiniz. Eğer inceleme sırasında damardan kontrast madde verilmişse maddenin vücudunuzdan çabuk atılmasına yardımcı olmak için sıvı alımınızı arttırabilirsiniz.
2. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen BT İncelemeleri nelerdir?

Tüm vücut politravma BT incelemesi: Acil olgularda beyin, boyun, göğüs kafesi ve akciğer, karın ve kalça bölgesinde kaza sonrasında gelişmiş yaralanmaların, ayrı ayrı röntgen ve ultrason ile zaman kaybı olmadan tek incelemede saptanmasıdır. Hayati önem taşıyan organlarda kaza sonrasında gelişebilecek her türlü yaralanmanın 20 saniyede tüm vücudu hızlı ve çok kesitli BT ile tarayarak saptanma ve değerlendirilmesi bu yöntemle gerçekleştirilir. 

BT Anjiografi : Anabilimdalımızda 64 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı ile yapılan BT anjiografi; damar hastalıklarını tanımlamada ve damar dışı hastalıkların damar yapıları ile ilişkisini, vasküler anatomiyi göstermede kanıtlanmış çok hızlı, nonivaziv önemli bir görüntüleme yöntemidir.
Klasik anjiografinin aksine periferik (genellikle kol damarı) intravenöz kontrast madde verilerek yapılan BT anjiografi damar hastalıklarının teşhisinde ilk görüntüleme yöntemi olabileceği gibi tanımlanmış, önceden tespit edilmiş olguların takibinde kullanılır. İnceleme süresi çok kısadır ve işlem sonrası hasta izlemi dakikalar ile sınırlıdır.
Üç boyutlu görüntüleme: Hem tanısal anlamda hem de müdahale yada ameliyat öncesinde cerrahlara yardımcı olmak amacıyla vücudunuzun bir bölümü veya bir organınızın üç boyutlu görüntüleri saniyeler içinde elde olunur.

Sanal kolonoskopi: İnceleme sonrasında elde olunan görüntü verileri kullanılarak kalın barsak iç yapısının sanal ortamda 3 boyutlu görüntülerinin kolonoskopi görüntülerine uygun (Kolonoskopi ile yapılan inceleme) şekilde oluşturulması ve incelenmesidir. Kalın barsak yapılarının iç duvar yapısı incelendiği gibi duvar kalınlığı ve batın içi diğer organlarla komşuluğu ve tüm gastrointestinal sistemin birlikte değerlendirilmesine yardımcı olur. İnceleme için sedasyon veya anestezi gerekmez.

Üriner Kalkül BT İncelemesi: Çok kesitli BT ile hiçbir ön hazırlığa gerek kalmadan milimetrik olarak tüm böbrek ve idrar yolları birkaç saniyede incelenip 1-2 mm ye kadar olan böbrek taşları ve idrar yollarındaki taşların boyut ve  nerede yerleştikleri saptanabilir. İdrar yollarındaki taş araştırılmasında başka inceleye gerek kalmaz.

Kontrastlı dinamik BT inceleme: Organlarda gelişebilecek kitlelerin kontrast madde verilerek saniyeler içinde zamana karşı kontrast madde tutma haritalarını çıkartarak yapılarının, iyi ya da kötü huylu olduklarının değerlendirilmesidir.

Düşük dozlu çok kesitli Akciğer BT inceleme: Akciğer, göğüs kafesi, mediasten ve kalbin bir akciğer filminde alınan doza yakın dozlarda ve saniyeler içinde kesitsel olarak ayrıntılı taranma ve değerlendirilmesidir.

Kranium BT beyin ve onu çevreleyen yapıların incelenmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir.Randevunuzdan önce 4-5 saat süre ile aç olmanız iyi bir inceleme için gereklidir. Bununla birlikte kullandığınız ilaçları alabilirsiniz.

Kranium BT anjiografi: BT anjiografi kolunuzdaki toplar damardan kontrast madde verilirken eş zamanlı olarak alınan hızlı ve sinir sistemine yönelik özel bir BT görüntüleme yöntemidir.  Vücudunuzdaki organların özel damar anatomisinin gösterilmesini sağlar. Bu görüntüler damar sisteminizin değerlendirilmesinde yada eğer gerekirse cerrahi uygulamaların planlanmasında kullanılır.          

3. BT tetkiki için nasıl bir hazırlık yapmalıyım ?             

Abdomen (karın bölgesi) BT tetkikinin hazırlığı nasıldır?
Abdomen (karın bölgesi) BT incelemesi bilgisayar teknolojisi ile X ışınlarını birleştirerek vücudunuzun kesitsel resimlerini oluşturan tanısal bir yöntemdir. Bu inceleme damar sisteminiz, organlarınız, kemikleriniz ve diğer dokularınız hakkında ayrıntılı bilgiler verir.
Nasıl bir hazırlık yapmalıyım ?             
ABDOMEN BT HAZIRLIĞI
ALINACAK İLAÇLAR :
2 Kutu X-M DİET ML
1 Kutu TELEBRIX 50 ml (Yarısı Karıştırılacak)
 
Abdomen BT tetkikinin hazırlığı iki basamaklıdır
 
1-Mide ve Bağırsak Sistemindeki gaz ve gaitanın boşaltılması
(Kullanılacak ilaç 2 kutu X-M 75 ML )
Tetkikten bir gün önce akşam yemeğinde ( mümkünse öğle yemeğinde de ) az posa bırakan besinler yenir.
Tetkikden bir gün önce yenebilecek besinler :
Çay,kahve,ıhlamur,meyve suları,komposto suyu,limonata
Et suyu,şehriye çorbası,un çorbası,peteksiz bal,pekmez
Tetkikden bir gün önce müshil X-M 75 ML müshil ilacı kullanılacaktır.Birinci kutu X-M 75 ML tamamı saat 18.00’ de, ikinci kutunun tamamı da saat 19.00 da içilir. Müshilden sonra bol miktarda su içilmelidir
Bu ilaçlarla hasta ishal yapılarak bağırsakları tamamen boşaltılmış olur.
 
2-Gaz ve Gaitadan temizlenen mide ve bağırsak sisteminin kontrast sıvı ile doldurulması
 
(Kullanılacak ilaç TELEBRIX 50 ml.-Yarısı kullanılacaktır)
 
Kontrast sıvının hazırlanması ve kullanımı :
1.5 litrelik pet şişe içme suyu içine yarım şişe telebrix 50 ml koyup çalkalanır. Hasta tetkik günü sabah kahvaltı yapmaz,kahvaltı yerine verilen randevu saatinden iki saat önce, hazırlanan ilaçlı suyu geriye 2 çay bardağı kalıncaya kadar ,her on dakikada bir çay bardağı içer.Her on dakikada bir çay bardağı içilen 1.5 litrelik içilme süresi, ortalama 2 saattir.Bu suyun eşit aralıklarla devamlı içilmesi çok önemlidir. Bu sayede mideden kalın bağırsaklara kadar bütün mide-bağırsak sistemi kontrast madde ile doldurulmuş olur.Hasta randevu saatinden 30 dakika önce Anabilimdalında  bulunacaktır.Geri kalan 2 bardak ilaçlı su da BT çekim odasında içilir.
 
 
Müshil Kullanılmayacak Durumlar :
A – İshali olan hastalar
B – Bebek ve 10 – 12 yaşına kadar çocuklar
C – Uzun süre aç ve susuz kalamayacak durumda olanlar ( örneğin dialize giren kronik böbrek hastalığı olanlar, insülin kullanan şeker hastaları gibi )
 
 
Toraks BT  tetkikinin hazırlığı nasıldır?
 
Toraks BT inceleme akciğerler, kalp, büyük damarlar ve kemikler gibi toraksın anatomisini ortaya koyan özel bir BT incelemesidir.Randevunuzdan önce en az 4-5 saat süre ile aç olmanız iyi bir inceleme için gereklidir. Bununla birlikte kullandığınız ilaçları alabilirsiniz.