Koltukaltı Kalp Ameliyatları

Kalp ameliyatları genellikle göğüs kemiği önden kesilerek yapılır. Bu yöntemle tüm bypass ,kalp kapak ve aorta damar ameliyatları gerçekleştirilebilir. Göğüs kemiğinin önden ikiye ayrılarak kesilmesi ameliyat sonrası dönemde ağrı, solunum sıkıntısı yara iyileşmesinin gecikmesi göğüs kemiğinin kaynama güçlüğü ve özellikle genç bayanlarda yara izi nedeniyle psikolojik rahatsızlıklar gibi problemlere yol açabilir. Bu nedenle 90 lı yıllardan kalp ameliyatlarının küçük kesilerle yapılma eğilimi artmıştır. Artık günümüz kalp cerrahisinde, bazı operasyonlar haricinde, göğüs kemiği önden kesilerek yapılan ameliyatlar yerini küçük ve/veya göğüs ön kemiğine dokunmadan yapılan kesilerle gerçekletirilen operasyonlara bırakmıştır. Buna minimal invaziv kalp cerrahisi denmektedir.
Koltukaltı kalp ameliyatları derken, koltuk altından küçük kesilerle göğüs kafesine girilerek gerçekleştirilen operasyonlar kastedilmektedir. Bu da minimal invaziv kalp cerrahisinin bir başka şeklidir. Bu tip operasyonlarda, göğüs ön kemiğine dokunulmadan yani göğüs kafesi boylu boyunca yarılmadan koltukaltından yaklaşık 7-8 cm lik küçük bir kesiyle kalp ameliyatları gerçekleştirilebilir. Hasta bu yöntemle ameliyat olduktan sonra göğüs ön kemiği kesilerek yapılan operasyonun aksine yan yatabilir araba kullanabilir ağır kaldırabilir. Bu tür hastalarda göğüs kafesi fonksiyonu bozulmadığı için rahat nefes alabilir. Dolayısıyla astımlı şişman veya KOAH lı hastalarda bu yöntem oldukça avantajlıdır. Ameliyat izi göğüs kafesinin yan tarafında gizli kaldığı için görünüm rahatsızlığı vermemektedir. Bu da özellikle genç bayanlar için dekolte kıyafet veya bikini giyme sorununu ortadan kaldırmakta ve böylelikle psikolojik rahatlık sağlamaktadır. Her iki operasyona ait kesiler aşağıdaki şemalarda görülebilir.

.Klasik kalp ameliyatı Aşağıda 30 yaşında koltukaltı kalp ameliyatı uygulanmış ve ameliyat sonrası 3. gün taburcu edilmiş bayan hastaya ait fotoğraflar görülmektedir. Koltukaltı kalp ameliyatları deneyimli ellerde yapılmalıdır. Bu konuda uzmanlaşmış kişilerden tarafından klasik ameliyata göre daha düşük risklerle ve daha iyi sonuçlarla uygulanabilir. Gereğinde bu konuda doktorunuza sorarak geniş bilgi alabilirsiniz..Biz kliniğimize en küçük kesilerle hastaya en uygun operasyonu uygulamaya özen gösteriyoruz.


Tüm duyurular için tıklayınız